Zandra Kanakaris, förbundsordförande Unizon, och Olga Persson, generalsekreterare Unizon.
Zandra Kanakaris, förbundsordförande Unizon, och Olga Persson, generalsekreterare Unizon.

Kvinnojourerna och tjejjourerna räddar liv under semestern

|
Pressmeddelanden

Unizons kvinnojourer, tjejjourer och ungdomsjourer har öppet som vanligt under sommaren, när resten av samhället går på semester. Det går att chatta med Unizons tjej- och ungdomsjourer alla dagar i veckan hela sommarlovet, och utöver att stötta och skydda anordnar kvinnojourerna läger och aktiviteter för att barn och kvinnor i skyddat boende ska få en bra sommar. 

– Mäns våld mot kvinnor och barn tar inte semester. Unizons jourer stöttar, stärker och skyddar varje dag året om och tar ett livsviktigt ansvar när resten av samhället stänger, säger Unizons generalsekreterare Olga Persson.

7 av 10 av Unizons kvinnojourer upplever att söktrycket är lika högt som vanligt eller högre under sommaren. När Socialtjänsten och andra av samhällets aktörer stänger eller har vikarier blir arbetet tuffare. Kvinnojourerna har vana av att täcka upp där samhället brister och gör allt de kan för att semestrarna inte ska bli ett hinder i kvinnors och barns väg till ett liv fritt från våld.

– Processer tar längre tid, det är svårare att komma i kontakt med rätt person och vikarierande handläggare på olika myndigheter är inte alltid tillräckligt insatta i ärendena, skriver Somaya kvinno- och tjejjour.

Väntetiden skapar frustration, rädsla, stress och oro hos kvinnor och barn som sökt skydd efter att ha utsatts för mäns våld. 7 av 10 kvinnojourer upplever dessutom ett ökat söktryck efter sommaren.

– Vi brukar se en ökning efter semestrarna när vardagen är tillbaka. Det är oftast då kvinnorna har möjlighet att söka hjälp när partnern börjat jobba igen, skriver Kvinnojouren Pärlan i Älvsbyn.

Kvinnojourerna öppna som vanligt

– Vi har öppet som vanligt, dygnet runt alla dagar, skriver Qjouren och Qjouren Väst, som är specialiserade på att stötta och skydda våldsutsatta kvinnor i missbruk.

Nära 8 av 10 kvinnojourer har öppet som vanligt. Utöver att stötta och skydda och följa med till möten och rättsprocesser deltar många jourer i utåtriktade event och på festivaler. Jourerna ordnar sommarläger, åker på utflykter och arbetar för att kvinnor och barn ska få en bra sommar. För många barn är det den första sommaren i livet som är fri från våld.

Chatta med en Unizonjour varje dag hela sommarlovet

Unizons tjej- och ungdomsjourer är Sveriges största aktör för stöd på nätet och fortsätter arbetet med att stötta, peppa och stärka under sommaren. Det går att chatta med en Unizonjour varje dag i veckan under hela sommarlovet.

– Sommarlovet kan innebära en extra utsatthet för de barn som lever tillsammans med förövare. 10 veckor kan kännas fruktansvärt långt om en inte kan fly undan till skola, fritids eller kompisar utan tvingas spendera tid med den person som utsätter en för till exempel sexuella övergrepp, skriver Föreningen Storasyster.

Även jourer som är specialiserade på att stötta personer som utsatts för incest har öppet under sommaren.

– På sommaren är det extra många som hör av sig för att de känner sig ensamma under en tid då man kanske har mer ledigt än annars och samvaro förväntas. Många behöver också stöd då ordinarie terapier pausas under sommaren, skriver Rise.

Presskontakter Unizon

För intervjuer och kommentarer kontakta:
Generalsekreterare Olga Persson
olga.persson@unizon.se
070 461 18 88

För frågor, research och lokala presskontakter:
Pressekreterare Nina Ljungberg
nina.ljungberg@unizon.se
073 924 34 92

Lokala presskontakter:

Blekinge län:
Kvinnojouren Karlshamn: Gull Nilsson, verksamhetsansvarig, 045481899, kvinnojourkarlshamn@yahoo.se
Tjejjouren Rut, Ronneby: Johanna Mathisson, Ordförande. 0708930744, tjejjourenrut@gmail.com

Hallands län:
Frideborgs kvinnojour, Varberg: Anita Andersson, verksamhetschef, 0709395512, friderborg@seaside.se 
Ungdomsjouren Tigerlilja, Varberg: Karin Modiggård, verksamhetsledare, 070-276 07 83 karin.ungdomsjourentigerlilja@gmail.com eller Julia Bonde, verksamhetsutvecklare, 070-345 39 82 julia.ungdomsjourentigerlilja@gmail.com

Jönköpings län:
Kvinnojouren Linnéorna, Eksjö: Presskontakt Carita Fornander, mobil 073-529 99 82, e-post: linneorna05@gmail.com

Kronobergs län:
Kvinnojouren Blenda, Växjö: Mariah Andersson, Verksamhetsledare, 070-3915698, info@kvinnojourenblenda.se

Norrbottens län: 
Kvinnojouren Boden: Ing-Marie Flygare, ordförande, 070-6807335
Kvinnojouren Pärlan, Älvsbyn: Åsa Bagger Hallsten, ordförande, 070-2550929  asa.bagger@telia.com
Kvinnojouren Nike, Gällivare: Elsa Häggqvist, telefonnummer 0970 - 100 88. 

Skåne län: 
Frida kvinnojour, Hässleholm: Lotta Otterdahl 0723541652. lotta.fridakj@gmail.com
Helsingborgs kvinnojour: Else-Marie Larsen, verksamhetschef, 0730 640160 alt 0733450176, else-marie.hbgkj@telia.com
Familjefridsjouren Höganäs: Cecilia Nilsson, verksamhetschef, 070-2706391, cecilia@familjefridsjouren.se
Freezonen, Ystad: Susanna Udvardi, Mob: 070- 419 07 81, susanna@freezonen.se 
Tjejjouren Lotus, Kristianstad: Ewa Jönsson, ordförande 0705668258

Stockholms län: 
Kvinnojouren Kerstin, Lidingö: Johanna Westien, ordförande, 072 210 77 47 kontakt@kvinnojourenkerstinlidingo.se
Kvinnojouren Annfrid, Södertälje: Stina Wiman, 079 068 25 52 eller mail kvinnojouren@sodertalje.boj.se
Kvinnojouren Nacka Värmdö: Ordförande Kerstin Eklöf, 070-7945597
Somaya kvinno- och tjejjour: leyla@somaya.se
Agera kvinnojour, Solna: Nicole Gondek Baig, 0736983045, ordforande@agerakvinnojour.se
Kvinnors rätt, Maria Rashidi: 073-728 68 93, rashidi.marya@gmail.com 
IKKR Kvinnojouren Nina: Halala Rafi, verksamhetsledare, 0739084190, halala_rafii@yahoo.com 
Indra queer, trans och tjejjour, Sollentuna: kontakt@indratjejjour.se
Tjejzonen, Stockholm: Anna Garvander, generalsekreterare 070-7647840 anna.garvander@tjejzonen.se, Maria Munkesjö, operativ chef för stödverksamheten 070-7647841 maria.munkesjo@tjejzonen.se,  Andrea Thiger, kommunikatör 076-313 44 94 andrea.thiger@tjejzonen.se 
1000 möjligheter: Zandra Kanakaris, 070 143 42 47
Föreningen Storasyster: Cecilia Bödker Pedersen, verksamhetschef 0766 34 34 36 cecilia@foreningenstorasyster.se
Juventas ungdomsjour, Södertälje: Jessica Norin Ortiz verksamhetsansvarig, jessica.ortiz@sodertaljejourerna.se, 070312844
Stjärnjouren: Erika Willis, Stödsamordnare, 0728778208, erika.willis@stjarnjouren.nu.
nxtME: Betul Erdogdu, Kommunikatör, 0707215574 och betul@nxtme.com
Rise: Hermine Holm, verksamhetsansvarig Rise, 070-491 36 98, hermine.holm@rise-sverige.se

Södermanlands län: 
Kvinnojouren Mira, Nyköping: Elisabet Lindeskov 0155 – 211 711
Kvinnojouren Miranda, Katrineholm: Emelie Trolin, t f verksamhetsansvarig 0150-78044
Tjejjouren Mira, Nyköping Emma Pedersen, verksamhetsansvarig, 072-54 69 005, emma.pedersen@tjejjourenmira.se
Tjejjouren Lina, Trosa: caroline.lonnqvist@tjejjourenlina.se
Tjejjouren Miranda, Katrineholm: Emelie Trolin, t f verksamhetsansvarig 0150-78044
Tjejjouren Meja, Eskilstuna:  info@tjejjourenmeja.se och går även att nå via telefonnummer 072- 274 76 84

Uppsala län:
Kvinnojouren Liljan, Tierp: Barbro Wiklund, ordförande, 0293 - 100 22 vx SOS-alarm be att få tala med Barbro, barbro.wiklund.tierp@gmail.com
Kvinnojouren Solrosen Östervåla: Eva Dahlén Persson, 0704674959, eva@solrosenheby.se
Uppsala tjej- och transjour: Chris-Emelie Denstedt, samordnare, 0760529930, info@uppsalattj.se

Värmlands län:
Kvinnojouren Filipstad: Perina Österberg, kvinnojouren.filipstad@telia.com

Västernorrlanda län: 
Sollefteå Kvinnojour: Agneta Theorin kontakt@sollefteakvinnojour.se

Västra Götalands län: 
Kvinnohuset Kassandra: info@kvinnohusetkassandra.se
Kvinnojouren Linnéan: ordförande Ulla Andersson. ulla.gosta@telia.com
Kvinnohuset Tranan, Skövde: Elisabeth Hätting, verksamhetschef. 070-5952882. bettan@kvinnohusettranan.com
Kvinnojouren Stenungsund: Erna Berntsson, kvinnojouren.stenungsund@telia.com 
Kvinnojouren Borås: Elisabet Hedblom ordförande 0704-869472 och Mette Berntsson verksamhetschef 072-7319241

Örebro län:
Kvinnohuset Örebro: Britten Uhlin 070-3337180
Östergötlands län: 
Novahuset, Linköping: Paulina Bengtsson 0723711531 paulina@novahuset.com

Lista på Unizonjourernas öppettider här.

Om Unizon
Unizon samlar över 130 kvinnojourer, tjejjourer, ungdomsjourer och jourer mot sexuella övergrepp. Den gemensamma visionen är ett jämställt samhälle fritt från våld. Jourerna stöttar, skyddar, förebygger och påverkar, utifrån en kunskap om våld, genus och makt. Besök oss på www.unizon.se