Unizons jourer stöttar och skyddar hela sommaren

|
Pressmeddelanden
Öppet som vanligt och utökat stöd via chatt. Unizons kvinnojourer, tjejjourer och ungdomsjourer arbetar hela sommaren med stöd och skydd för kvinnor, tjejer och barn som utsätts för mäns och killars våld.

Majoriteten av Unizons medlemsjourer har öppet som vanligt under sommaren. Kvinnojourerna finns över hela landet och har stödsamtal och aktiviteter för kvinnor och barn som bor på de skyddade boendena. När coronapandemin började i Sverige utökade flera kvinnojourer direkt sina verksamheter med stöd online. I sommar är det över 20 kvinnojourer som chattar och det finns en jour att chatta med varje dag.

– Under coronapandemin har kvinnor berättat om väldigt allvarligt våld som förvärrats när samhället är i en krissituation. Förövarna använder isoleringen som ett sätt att utöva ännu mer makt och kontroll. Tyvärr tror vi inte att våldet kommer att minska under sommaren och då finns jourerna här, säger Olga Persson, förbundsordförande Unizon.

Jourerna förbereder sig för högre söktryck

I vanliga fall brukar söktrycket till jourerna märkas efter semestrarna, när kvinnor och barn återgår till jobb och skola, men denna sommar förväntar sig tre fjärdedelar av Unizons medlemsjourer att söktrycket blir som under resten av året eller högre även under sommarledigheten. Nästan alla jourer förbereder sig för ett ökat söktryck efter semestrarna.

”Om man tillåts att börja arbeta på sin arbetsplats igen finns större möjligheter att ringa en kvinnojour för att få hjälp och diskutera vad man kan göra och vad man varit utsatt för” skriver Kvinnojouren Liljan.

”Grill och chill” och stöd varje dag hela sommaren

Under 2019 hade Unizons jourer över 121 000 stödkontakter och 1 137 barn och 1 075 kvinnor bodde på Unizons kvinnojourers skyddade boenden. För många barn är sommaren på jouren den första i livet som är fri från våld. Utöver att stötta och skydda anordnar jourerna aktiviteter, utflykter och kalas för barnen på de skyddade boendena. Tjejjourerna och ungdomsjourerna nattvandrar, anordnar läger och grillkvällar. Det går att få stöd av en tjej- eller ungdomsjour via chatt varje dag hela sommaren.

– Tjejer berättar om grova övergrepp, incest, sexuellt våld, hedersrelaterat våld, psykisk ohälsa, ångest, och rädsla för isolering med våldsutövande pappor och missbrukande föräldrar. Jourerna har utökat sina öppettider på chatten för att finnas tillgängliga för barn och unga som spenderar mer tid hemma, ofta ensamma med internet och sociala medier där de tyvärr riskerar att utsättas för sexuella övergrepp. Därför är det otroligt viktigt att vuxna intresserar sig för vad som händer i deras barns liv, även på nätet, säger Olga Persson, förbundsordförande Unizon.

För kommentarer kontakta:

Pressekreterare Nina Ljungberg, nina.ljungberg@unizon.se 073 924 34 92 eller Vesna Prekopic vesna.prekopic@unizon.se 073 500 97 37

Alla jourernas öppettider och aktiviteter finns här: https://unizon.se/aktuellt/jourernas-sommaroppettider

Citat och lokala presskontakter nedan.
 

Om Unizon
Unizon samlar över 130 kvinnojourer, tjejjourer, ungdomsjourer och jourer mot sexuella övergrepp. Den gemensamma visionen är ett jämställt samhälle fritt från våld. Jourerna stöttar, skyddar, förebygger och påverkar, utifrån en kunskap om våld, genus och makt. Besök oss på www.unizon.se.
 

Citat jourer:

”Vi ser ett ökat tryck jämfört med tidigare somrar, vilket gör att vi håller chatten öppen mer denna sommar” skriver Kraftbyrån.

”Den ökade kontrollen som förövaren har under isoleringen i hemmet gör att utsatta kvinnor har svårare att kontakta oss just nu. De nya kontakterna vi får är via digitala kanaler, framförallt chatten. Vi räknar med ett ökat söktryck när restriktioner och isolering lättar” skriver Kvinnojouren Kerstin, Lidingö.

”Vi vet av tidigare erfarenhet att jourernas stöd behövs precis lika mycket under sommaren och vi har därför gjort vårt yttersta för att kunna fortsätta ha öppet under sommaren med de resurser vi har! Vi känner en enorm tacksamhet för de volontärer som väljer att lägga sin fritid och semester på att ge stöd åt stödsökande och som gör det möjligt för oss att fortsätta ha chatten öppen även under sommaren” skriver Tjejjouren Pax.

”Den psykiska ohälsan hos vår målgrupp har förvärrats under pandemin, vilket har gjort att vissa stödsökande behövt pausa bearbetning av trauma efter övergrepp - för de har så mycket annat som också skapar stress, ångest och oro i och med corona. Vi förutser dock ett mycket högre söktryck så snart pandemin är över” skriver Storasyster.


Lokala presskontakter:

Blekinge
Ronneby kvinnojour: ordförande Carina Holmström, 0768861147, holmstrom_carina@hotmail.com alt. info@ronnebykvinnojour.seKvinnojouren Karlskrona: Ulrika Bodin verksamhetsutvecklare ulrika@kvinnojourenkarlskrona.se  tfn 0738-218803
Tjejjouren Rut i Ronneby: Johanna Mathisson, ledamot/medlem/jourare, 0708930744, tjejjourenrut@gmail.com/mathhisson@hotmail.com

Dalarna
Kullans kvinnojour, Falun: Karin Lind Martinsen, verksamhetsansvarig, 023-666 54 50, ansvarig@kullanskj.se
Falu ungdomsjour: Styrelsen nås via mail hej@faluungdomsjour.se

Gotland
Trots kvinnojour, Visby: Li Grebäck, verksamhetschef 0768-473007. trotskvinnojor@gmail.com

Gävleborg
Tjejjouren Vändpunkten, Hudiksvall: Amanda Faller, Handledare för tjejjouren Vändpunkten, 076-131 22 85, Tjejjourvandpunkten@gmail.com 

Hallands län
Frideborgs kvinnojour, Varberg: Anita Andersson, Verksamhetsledare, 0340-10511  frideborg@seaside.se
Ungdomsjouren Tigerlilja: Ida Klasson, Verksamhetsutvecklare, ida.ungdomsjourentigerlilja@gmail.com

Jönköpings län
Kvinnojouren Värnamo: Eva Strålman info@kvinnojourenvmo.se
Kvinno- och tjejjouren Jönköping: Tania Karanja, verksamhetschef för Kvinno- och tjejjouren Jönköping, Telefon 036-199665, tania@kvinnotjejjourenjkpg.se

Kronoberg
Kvinnojouren Blendam Växjö: Caroline Coucher, verksamhetsledare, 0703915698 alternativt 0470-488 08
Ungdomsjouren Animo: Emmy Granbom (ordförande) Tel. 0703001369 Mail: Emmy.granbom@outlook.com

Norrbotten
Tjejjouren Luleå: Christina ”Kigge” Fasth (anställd på jouren) kontakt@tjejjourenlulea.se 070-306 08 80

Skåne
Frida kvinnojour, Hässleholm: Lotta Otterdahl 0723541652 lotta.fridakj@gmail.com
Kristianstads kvinnojour: Mona Arvidsson, ordförande, 044-213013, info@kvinnojour.net
Malmö kvinnojour: Emily Lundquist (verksamhetsledare), 0721-60 41 20, emily@malmokvinnojour.se eller Lidija Jakob (styrelse ordförande), 0739-20 66 76, lidija.jakob@bjurfors.se
Kvinnojouren Öresund: Sara Paulsdotter Hellberg, verksamhetschef. Direktnr 072-55 66 019 samt sara@kvinnojourenoresund.se
Skyddsjouren Ängelholm: Lena Persson, verksamhetschef: 0708 955 182,
Familjefridsjouren Höganäs: Cecilia Nilsson, verksamhetschef, 070-2706391, cecilia@familjefridsjouren.se
Eksjö tjejjour: Lea Petersson 073-1547424
Tjejjouren Lotus: Carolina Erlandsson Ordförande 0702875089
Tonårsjouren Söderslätt: Malin tonarsjourensoderslatt@gmail.com

Stockholm
Agera kvinnojour: Bridgett Stehag. Mail: info@agerakvinnojour.se eller telefon  0704936215
Kvinnojouren Kerstin, Lidingö: Ingegerd Smedensjö, ordförande/kommunikationsansvarig, 072-9637507, ingegerd.smedensjo@hmcom samt kontakt@kvinnojourenkerstinlidingo.se
Kvinnojouren Sigtuna: Selma Koso och Marie Unander-Scharin 08 591 19341, info@kvinnojourensigtuna.se
Kvinnojouren Huddinge: Snövit Janson, Kommunikationsansvarig, 08-746 75 53, snovit@kvinnojourenhuddinge.se
Kvinnojouren Anna, Upplands-Bro: Vi nås lättast på vår infomejl som är info@kvinnojourenanna.se eller på telefon 08-582409 99.
Kvinnojouren Annfrid: Linn Åkerstedt, verksamhetsansvarig, 073 973 86 66, linn.akerstedt@sodertaljejourerna.se
Somaya kvinno- och tjejjour: info@somaya.se eller kontakta verksamhetschefen zenobia@somaya.se
Mivida, Upplands Väsby: Sofia Trison, ordförande och verksamhetsansvarig. 0761-279697, kontakt@mivida.se
Alltid sedd: Ulrika Persson, Ordförande och verksamhetschef, 0707-297 394 ulrika@alltidsedd.se
Storasyster: Cecilia Bödker Pedersen , Verksamhetschef Storasyster 0766-34 34 36
NxtME: maila oss på info@nxtme.se
Rise: Hermine Holm, verksamhetsansvarig. hermine.holm@rise-sverige.se, 070-4913698
Kraftbyrån: Julia Hellmark, verksamhetsutvecklare, 070-020 90 44 anstalld@kraftbyran.nu
Ungdomsjouren Bellis, Åkersberga: Julia Wald, ordförande och pressansvarig, 073-752 45 09, julia.wald@hotmail.com
Unga relationer, Stockholm: Rebecca Seoud Blad, Samordning och kommunikation, 0709 67 89 43

Södermanland
Kvinnojouren Mira, Nyköping: Elisabet Lindeskov, ordförande, 070 32 94505,  elislin@hotmail.com
Kvinnojouren Moa, Eskilstuna: Gunilla Lange Ordförande, gunilla.lange@egalia.se 070-2645753
Kvinno- och tjejjouren Miranda, Katrineholm: Emelie Trolin, verksamhetsansvarig, 0736962880, kvinna@jourmiranda.se
Tjej- och transjouren Lina: Caroline Lönnqvist, ordförande, 072 320 67 17 info@tjosa.se
Tjejjouren Mira, Nyköping: Agnes Henriksson, verksamhetsansvarig. Nås på 072-54 69 005 eller agnes.henriksson@tjejjourenmira.se
Tjejjouren Meja, Eskilstuna: Sofia Liedberg, Verksamhetsutvecklare, 0762872077, sofia@tjejjourenmeja.se och Sanna Eriksson, Verksamhetssamordnare, 0722747684, sanna@tjejjourenmeja.se

Uppland
Kvinnojouren Liljan, Tierp, Barbro Wiklund, ordförande, 0293 - 100 22 vx SOS-alarm fråga efter Barbro, barbro.wiklund.tierp@gmail.com
Kvinnojouren Enköping: Verksamhetsledaren, Ulrika Mikaelsson, ulrika@kvinnojourenenkoping.se, 070-370 97 70.

Värmland
Kvinnojouren Nordvärmland: Karin Nordlin, ordförande 070-321 95 21 karin_nordlin@yahoo.com

Västernorrland
Sollefteå kvinnojour Amanda: Carina Alm Samordnare. caku.alm@gmail.com , 070-612 50 30.

Västra Götalands län
Kvinnojouren Borås: Lena Fredriksson, ordförande. 0733-997766 lena@olikamedia.se
Kvinnojouren Linnéan, Lidköping: Petra Karlsson, Verksamhetschef, 0706-839934, petrakvinnojourenlinnean@telia.com
Kvinnohuset Tranan, Skövde: Elisabeth Hätting, verksamhetschef, 070-4180670, bettan@kvinnohusettranan.com och Leona Larsson, bitr. verksamhetschef, 070-4180671, leona@kvinnohusettranan.com
Kvinnojouren Stenungsund: Marie Erlandsson, samordnare vuxenhandläggare, mobil: 0723-748060, marie.kvinnojouren@telia.com
Kvinnojouren Online: Åsa Claesson, ordförande, 070 390 62 87, info@kvinnojourenonline.se
Tjejjouren Elina, Skövde: Karin Bergman, Ida Dufva Ahlin nås via vår mail tjejjourenelina@gmail.com
Tjejjouren Magnolia, Borås: Frida Eriksson, tjejjourssamordnare , frida@tjejjourenboras.se 072-7310667

Örebro
Kvinnohuset Örebro: Josefine Guldbrand jg@kvinnohusetorebro.se alternativt ordförande Gabriella Altunkaynak ordforande@kvinnohusetorebro.se

Östergötland
Novahuset, Linköping: Paulina Bengtsson, grundare och samordnare Novahuset paulina@novahuset.com 0731457642